Pokračujeme v ďalšom cvičení a to je klasický strečing. Je dobre si pozrieť množstvo rôznych videí a to napríklad na Youtube. Prečo cvičiť práve strečing? Pokiaľ minimálne raz do týždňa necvičíte tieto cvičenia, tak sa vám začnú postupne skracovať šľachy a to nie je vôbec dobré hlavne v staršom veku.
Riskujete ich poškodenie, ale častejšie ich mikronatŕhanie, trvalé poškodenie a trvalú bolesť. Pokiaľ cvičíte pravidelne strečing, tak šľachy zostávajú neskrátené a to pôsobí na celkový zdravotný stav kĺbových oblastí a aj chrbtice. Celkovo je dobré sa starať o kĺby a to aj ľadovými obkladmi z mrazenej zeleniny alebo mäsa. Na šľachy používame aj biolampu a ultrazvuk. Nie je na škodu používať na kĺbové spoje aj alpu alebo krém s prídavkom alpy.
Chiropraktické cvičenia na kĺby. Precvičujeme oblasti kĺbov a stavcov na chrbtici. Najčastejšie sa tieto cvičenia robia poležiačky. Točíte zápästím a uvoľňujete ho alebo sťahujete k sebe. Zápästie má mierne lupkať alebo vydávať jemný praskot. A takto prejdete všetky kĺby na rukách aj nohách. Prípadne si zájde párkrát do roka za chiropraktikom. Pravidelné cvičenie kĺbových oblastí bráni ich devastácii a ďalšiemu poškodeniu. Pokiaľ sa v staršom veku pravidelne necvičí, tak devastácia a starnutie pokračuje rýchlejšie. Nezamieňajte si cvičenie s prácou v domácnosti, v záhradke alebo na stavbe. Pri uvoľnení a náprave stavcov a chrupaviek ležíte na chrbte a točíte jednou a druhou nohou doprava a doľava. Musíte byť trpezlivý, kým začnú mierne lupkať a pukať stavce chrbtice.
SAŠA PUEBLO PORADENSTVO
Pokiaľ chcete so mnou komunikovať,
pošlite mi e-mail na adresu:
sasapueblo@meditacia.sk
Pokiaľ chcete, aby som vašu žiadosť
spracoval rýchlejšie, tak prosím vyplňte si základný
dotazník – ten si nájdete tu:
https://cimax.sk/lieky/zakladny-dotaznik
Mojou snahou je odpovedať do jedného dňa.
Nasleduje bezplatné vypracovanie zdravotného profilu.
Starostlivosť o chrbticu a ako sedieť a ako sa dvihnúť. Ide o jedinečné cvičenia, ktoré praktizujú osoby, ktoré majú už umelú platničku, prípadne robenú rekonštrukciu chrbtice. Tieto osoby sa musia naučiť špeciálny spôsob pohybu, kde chrbticu čo najmenej ohýbajú, pohybujú s ňou a majú ju v ideálnom stave. Uvedomte si tvar, aký má mať chrbtica, svaly zadku majú neustále tlačiť a zdvíhať celú chrbticu hore. Nenoste ruky ako kabáty zavesené na chrbtici. Nerobte z chrbtice vešiak na ruky a svaly a orgány tela. Spevnite si brušné svaly. Noste ortopedický pás alebo sťahovacie prádlo prípadne korzet. Noste z času ma čas molitanový nákrčník. Seďte tak, že z jednej aj druhej strany ruky podopierajú chrbticu. Vstávajte z kresla a stoličky tak, aby ste nezaťažovali chrbticu. Keď niečo beriete zo zeme, kľaknite si na koleno a o koleno sa opierajte. Pravidelne si dajte masírovať svaly chrbtice. Napichávajte si stavce chrbtice tupým hrotom a liečte ich prienikom bolesti. Použite biolampu a ultrazvuk. Neseďte dlho v jednej pozícii. Spite na dekubitickom matraci. Pravidelne si natierajte chrbticu kolagénovými krémami. Natierajte si boľavé miesta gélom s obsahom heparínu. Dávajte si ľadovú zeleninu vo vrecku na chrbticu. Natierajte zvonka celú chrbticu prípravkami z koralu.
Ako sa naučiť chodiť tak, aby to nebolo chodenie z kĺbov alebo nad kĺbmi. Okolo 50. roku života je dobre sa naučiť chodiť inak ako bežní ľudia. Pozorujte, ako chodia ľudia okolo vás a z ktorej oblasti vychádza ich pohyb. Najčastejšie z kĺbových oblastí alebo nad kĺbom a pod kĺbom. Takýto pohyb vlastne poškodzuje kĺbové oblasti a je dobre si odcvičiť, aby pohyb vychádzal zo stredu každého svalu a nie zo stredu kĺbovej oblasti. Poštípte si jemne stred každého svalu a odtiaľ začínajte pohyb. Váš pohyb sa bude podobať pohybu opice po pás vo vode. Trpezlivo cvičte celé roky a potom si to zaveďte do bežného života. Pohyb zo stredu svalu platí pre všetky svaly tela.
Pilates na otvorenie kostrových svalov pod nosnými svalmi. Skoncentrujte sa na svaly svojho tela, ktoré máte pod kožou a pod tukom. Sú tam takzvané náhradné svaly. Tieto náhradné svaly sú pod každým nosným svalom a to je fantastické, lebo špeciálnym typom pilatesu sa dajú zobudiť k životu a aktivizovať. Treba cvičiť tak, aby ste pri cvičení mali roztiahnuté prsty na ruke čo najviac od seba a to na jednej aj druhej ruke. Toto roztiahnutie prstov môže trochu aj bolieť. Potom cvičíte rôzne základné cvičenia pilatesu, pri ktorých máte stále roztiahnuté prsty na rukách a zároveň máte niektoré svaly v stave dlhodobého kŕču a iné svaly máte uvoľnené. A potom na pár minút zatnete do kŕču inú partiu svalov a tá, čo bola zaťatá, sa uvoľní a takto cvičíte celé roky. Odmena je istá, získate nové svalstvo, ktoré sa vám skutočne zíde, lebo to pôvodné svalstvo slabne a už dobre nefunguje. Pokiaľ chytíte svalovú depresiu a nechuť sa hýbať, tak vás kostrové svalstvo zachráni. Jednoznačne stojí za to si náhradné svaly otvoriť a užiť si ich v staršom veku.
Cvičenie mikropohybu cez prsty rúk. Človek si neuvedomuje, ako jemne kmitajú prsty človeka a bežným zrakom sa to nedá spozorovať. Nebavíme sa tu o chorobnom stave, ale o nervových kmitoch, ktoré produkuje nervstvo a nemožno to zrakom spozorovať a vlastne sa to nedá precvičovať. Spozorujete to, keď si do prstov ruky dáte kyvadielko – malé závažie na špagátiku. Závažie je zavesené na konci a mierne sa hojdá. Až pomocou závažia začnete vnímať jemné kmitanie prstov. A ide o to, aby ste začali vnímať tieto jemné pohyby kyvadla a precvičovali si nervové zakončenia v koži a v tele. Koncentrácia ide do tohto pohybu a potom do vnútra nervstva.
Vykresľovanie písmen a číslic pomocou palca na nohách. Vyzujete sa, opriete sa jednou rukou o stenu a stojíte na jednej nohe. Druhá noha môže vykresľovať na podlahe písmená a číslice o veľkosti asi tak 10 centimetrov. Precvičujete schopnosť koncentrovať sa na nohy a nedovoliť, aby ste prestali cítiť, čo máte pod nohami. Vekom sa stráca cit pre vnímanie, čo sa deje pod nohami a to nie je dobrá tendencia.
Pravidelný každodenný pohyb za použitia paličiek na nordic walking. Prechádzka po prírode s palicami: každý deň aspoň hodinu až dve aktívneho pohybu a k tomu odpružená obuv z dôvodu ochrany kĺbov, ale aj preto, aby v staršom veku nevznikalo úderom nohy o zem príliš veľa mikrotrhliniek v kostiach. Vo vyššom veku už nefunguje dobre zavápňovanie mikrotrhliniek a treba si na to dávať pozor. Problém je aj tlak váhy na kĺbové oblasti a práve trekingové palice chránia kĺby tým, že celá váha tela nejde na nohy, ale rozloží sa cez ruky aj na paličky a to sa ráta. Počas chôdze tak posilňujete aj ruky a môžete ísť zrazu mimoriadne rýchlo a pritom dobre spaľovať tuk. A keď budete na rúčky paličiek tlačiť a potom mierne uvoľňovať, budete lepšie pumpovať krv. Palice pomáhajú ísť aj do trávnatého a lesného terénu. Palice na nordic walking sú dobrá investícia pre vaše kĺby.
Cvičenia so špeciálnou obuvou, ktorá masíruje reflexné body na chodidle. Ide o špeciálne šľapky, ktoré majú body na masírovanie reflexných zón zospodu vašich chodidiel ale existujú aj vložky s reflexnými masážnymi bodmi do topánok. Ide o cvičenia, ktoré podporia premostenie mozgu cez nervstvo tela na chodidlá a ich riadenie a správne reagovanie.
Keď už nepomáha nič, tak sa dajte na plávanie a pohyb vo vode. Pokiaľ vládzete ešte normálne chodiť na vychádzky, tak je všetko v poriadku. Pokiaľ vám už prechádzky budú robiť problém, tak je tu stále ešte jedna možnosť a je chodiť plávať do plavárne alebo kúpaliska. Pokiaľ sa hýbete, tak žijete, ako sa hovorí.
Nosenie ortopedických vložiek v topánkach. Pokiaľ zistíte, že sa vám na chodidlách začala strácať klenba a to sa v staršom veku často stáva, je treba sa pozrieť po ortopedických vložkách do topánok. Je to rozumné riešenie.
Nosenie ortopedického pásu na spevnenie chrbtice alebo korzetu. Pokiaľ zistíte, že sa vaša chrbtica deformuje a stráca svoj tvar, je čas na spevnenie chrbtice a pokiaľ je to vážnejšie, je potrebné siahnuť aj na korzet.
Spanie v polohovacej posteli s antidekubitným matracom. Na starobu je dobre vymeniť klasickú posteľ za polohovaciu a k tomu nesporne antidekubitný matrac, ktorý bráni preležaninám. Nezabudnite na ortopedicky upravenú stoličku, pokiaľ aj v staršom veku pracujete za počítačom.
Špeciálna ochrana chrbtice a starostlivosť o kĺby, chrupavky a svaly. Je to jednak zmeniť spôsob pohybu a nezačínať pohyb z oblasti kĺbov, ale zo stredu svalu. Ďalej špeciálna obuv, trekingové paličky, bandážovanie chorľavých kĺbov, biolampa, ultrazvuk, natierať kolagén alebo injekcie, heparínové krémy, výživa kĺbov priamo cez kožu a do toho vlastné sliny ako napríklad Gelo3, ľadové obklady z mäsa a zeleniny na lepšie hojenie boľavých šliach, elektrické ošetrenie prístrojom TENS, magnetický tunel na magnetizovania bioželeza v tele, ale aj červené krvinky, aby lepšie tiekli v cievach a žilách. Živicové mastičky, mastičky s výťažkom z pijavíc a podobne. Je veľa možností, ako sa starať o kĺbové oblasti.
Starostlivosť o päty na chodidlách. Starostlivosť je dobre známa, iba by som spomenul dve možnosti a to je trvalé natieranie priestoru medzi prstami napríklad Canestenom, ktorý pôsobí voči baktériám a hubám v tejto oblasti. Pokiaľ vám praskla päta a je to bolestivé, tak si to kľudne zalepte lepidlom Chemoprén a postupne sa to pod zalepením zahojí.
Špeciálne mikronatrhávanie svalov. A ako sa to celé robí? Ide o dosť extrémne cvičenia. V staršom veku sa už vaše svaly obnovujú mimoriadne pomaličky a starnutie postupuje ďalej. A je tu jedna možnosť, ako obnoviť a opraviť svaly iným spôsobom ako rastom nových svalových buniek – mikronatŕhanie svalov. Cvičíte na posilňovačoch v posilňovni, na ktorých sú závažia a cvičíte do bolesti, pri ktorej krivíte tvár a vo svaloch cítite, ako keby vám tam napichali doslova a do písmena ihly. Treba dosiahnuť takýto stupeň poškodenia svalov a potom organizmus príde svaly zregenerovať inak ako delením nových buniek, do buniek dodá aminokyseliny na opravu a spevnenie. Tento proces sa volá uzlíkovanie svalov. Uzlíkové svaly si udržia schopnosť zdvíhať ťažšie váhy celé roky bez aktívneho tréningu. Ale hlavné bolo obnoviť takto svalové bunky.
Otĺkanie tela zväzkom vŕbových paličiek. Pokiaľ ste mladý, tak otĺkanie zväzkom paličiek je technika, ako svoje telo spevniť napríklad pri bojových umeniach. Telo je odolnejšie voči úderom a netvoria sa modriny. V staršom veku ide pri otĺkaní paličkami o niečo úplne iné. V staršom veku ubúda fyzický pohyb a celkovo je pohyb a cvičenie veľkým problémom. Jednak sú to slabšie svaly, boľavejšie kĺby a ako inak aj chrbtica. A tak je rozumné pohyb preniesť do bazéna. To je jedna možnosť a druhá možnosť je pravidelne denne otĺkať svoje telo zväzkom paličiek. Celkovo sa premasíruje koža, mierne sa poškodia tukové bunky, ale čo je hlavné, tak svaly dostanú cez údery podnety na spevnenie. A pokiaľ už nechodíte na prechádzky a ani nechodíte plávať, tak otĺkanie zväzkom paličiek do určitej miery nahrádza pohyb. http://www.meditacia.sk/1348-Terapeuticka-skola/1378-LIECITE…
Kartáčovanie tela umelohmotnou kefou. Telo potrebuje trvalo množstvo užitočných podnetov, ktoré by dostávalo v prirodzenom prostredí lesa. V lese by sa telo človeka ošuchovalo o konáre, skaly a podobne. Je prirodzené, aby koža dostával takéto podnety, ktoré voláme mikropoškodenie kože. Je to pre kožu stimulujúce a podnetné. A tak pravidelné prekartáčovanie tela takouto kefou a pekne do červena je dobré, vaša koža to ocení tvorbou nových buniek.
Otĺkanie tela vrecúškom naplneným oceľovými guličkami. Môžete použiť zimnú hrubú ponožku, ktorú naplníte oceľovými guličkami z ložiska a uzavriete uzlom. Vrecúško slúži na postupné otĺkanie celého tela. Je to technika pomocou úderov aktivizovať činnosť orgánov v tele, aby dostali určité podnety k činnosti. V staršom veku dostáva telo málo takýchto prirodzených podnetov do vnútra tela, kde sú orgány. V staršom veku sa človek menej pohybuje a je nedostatok tlakov do vnútra orgánov a touto terapiou dáva orgánom to, čo dostávali počas mladosti.
Umývanie tela jadrovým mydlom, celulitídna masáž, škoricový gél, ošetrenie tuku ultrazvukom, mydlo z Mŕtveho mora, kúpeľná síra Solfatan. Ako spraviť zo svojho tuku zásobáreň živín? Ako zabrániť tuku, aby vám ničilo telo? Skúste trochu iný pohľad na tuk ako doteraz. Tuk na tele sa počas života mení, na začiatku života v mladosti je viac tekutý ako čerstvo rozpustená bravčová masť a silne sa podieľa na výžive organizmu. Vekom sa tuk v tukových bunkách mení na tuk, ktorý tuhne a podobá sa niekoľkoročnému vytopenému tuku, ktorý už tvorí hrudy a tvrdne. Pripomína maličké rozlámané kryhy na vodnej ploche. Tu sa mení ešte k horšiemu a začína páchnuť a hnednúť a to je už čas niečo s ním spraviť. Takýto tuk už organizmus začína ničiť, pretože tukové bunky potrebujú množstvo živín na ich život. Tým, že tuk stuhol, dáva sa do hrúd a tvorí drobné ľadové polia, tak blokuje priechodnosť ciev a žíl a to hlavne na nohách a vlastne po celom tele. Do daných miest zle preniká výživa a to nie je dvakrát dobre. Preto je potrebné poškodiť tukové bunky, ich tukové váčiky a tuk vyplaviť do tela. Vyprázdnené váčiky sa znovu naplnia čerstvým tukom a netvoria hrudy a drobné kryhy. A o toto ide, aby tuk neškodil, ale pomáhal vyživovať telo.
Dokonca môžete ísť ešte ďalej a pomocou koncentrácií do mozgu a odtiaľ do tukových buniek ich nútiť, aby začali produkovať všetky druhy hormónov a látok, ktoré telo tvorí. A to počas noci a aj počas dňa. Tuk sa takto mení u niektorých osôb a napríklad produkuje hormón estrogén, ktorý už organizmus tvorí minimálne. Pokiaľ sa budete usilovať a túžiť, aby sa aj v staršom veku tvorili v tele všetky užitočné látky, tak sa tomuto tlaku tukové bunky prispôsobia a stanú sa pre telo užitočné. Treba ich zmenu podporiť umývaním sa trvalo jadrovým bielym mydlom, kúpeľnou sírou, mydlom z bahna z Mŕtveho mora, kúpaním sa v termálnych prameňoch a priniesť si termálnu vodu aj domov. Umývať sa výťažkami z rašeliny. Stojí to za to, aby ste tuk takto ošetrili a prinútili, aby dodával potrebnú chémiu pre starnúce telo. A zrazu bude tuk to najlepšie, čo na tele máme.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.