Loading...
 

Mikroorganizmy a trávenie

Author: Saša Pueblo - Published 2011-09-12 20:09 - (3495 Reads)
V tráviacom trakte funguje vhodný imunitný systém a to hlavne lymfatická mriežka, ktorá, obrazne povedané, robí základnú dezinfekciu toho, čo trávime.Môže prísť k rôznym poruchám imunitného systému v tráviacom trakte a potom sa porušia pomery k tráveniu. Niektoré mikroorganizmy nám spracovávajú do tela vhodné železo a vhodne upravený biologický vápnik. A keď nie je všetko s imunitou v poriadku, tak môžu nastať poruchy dodávok vápnika, ale aj železa.

Enzýmy

Author: Saša Pueblo - Published 2011-09-12 20:04 - (6011 Reads)
Poznáme približne dve skupiny enzýmov. Prvú tvoria vlastné enzýmy pre procesy trávenia a to hlavne v tenkom čreve. Druhá skupina je asi predpokladaných 1 000 enzýmov a niekoľko koenzýmov. Ide o enzýmy, ktoré zabezpečujú rýchlu regeneráciu a celkovo účinnosť skoro všetkých chemických pochodov v tele. Je známe, že asi po 30. roku života produkcia enzýmov v druhej skupine klesá a postupne zaniká. Samozrejme, neplatí to pre všetkých.

Strava a jej kolobeh v tele

Author: Saša Pueblo - Published 2011-09-12 19:57 - (3507 Reads)
Aby človek žil a prežil, musí jesť a stravovať sa. Musí tak robiť pravidelne a trvalo. V rôznych obdobiach života človek vyžaduje rôzne druhy a zloženie stravy. Blastula, embryo a ľudský plod pred momentom narodenia musí dosť stravu cez pupočníkovú cestu rovno do krvného systému. Teda krv matky je spojená cez krvné riečište a spoločne cirkuluje v matke aj v dieťati alebo jeho zárodku. V zásade poruchy v systéme trávenia budú mať vplyv na matku.

Metabolizmus spracovania živín

Author: Saša Pueblo - Published 2011-09-12 19:45 - (3595 Reads)
Problematika trávenia respektíve presnejšie povedané chemického a mechanického spracovania potravy je mimoriadne zložitá a komplikovaná.
Na jednej strane sú tu rôzne zdroje potravín. Potom je tu spôsob ich spracovania a úpravy. Suroviny na výrobu potravín môžu byť prírodné, teda rastliny a zvieratá žijú v divokej prírode. Týchto zdrojov potravín začína byť málo, sú vzácne a sú súčasťou prírodných rezervácií, kde sa nerobia žiadne ľudské zásahy. Pralesné rezervácie.

Choroby trávenia

Author: Saša Pueblo - Published 2011-09-12 19:23 - (9150 Reads)
Budem sa venovať prehľadu chorobných stavov, ktoré sa môžu vyskytnúť
v celom systéme trávenia. Pokiaľ chcete tejto problematike lepšie rozumieť, tak je vhodné, aby ste si vedeli predstaviť celý systém trávenia od ústnej dutiny až po konečník. V ústnej dutine je jazyk a je to senzor rôznych chemických látok. Chuťové poháriky určia, či je v strave niečo sladké, slané, horké, kyslé. O aký druh stravy ide, či je to mäso, slanina, ryby, pečivo, cukríky, zelenina a podobné.

Trávenie a anatómia

Author: Saša Pueblo - Published 2011-09-12 19:12 - (5052 Reads)
Začínam písať sériu článkov o trávení. V prvom rade sa pokúsime spoločne predstaviť si tráviacu sústavu ako jeden celok a čo do tráviaceho systému patrí. Je dobré si vizualizovať obrázky o tom, ako funguje trávenie. V ďalších článkoch, ktoré budem písať, sa pokúsime o to, aby ste si vedeli trávenie predstaviť ako chemickú fabriku, kde sa produkujú obrovské množstvá biochemických látok. Nebudete to jednoduché pochopiť a zároveň sa neutopiť v množstve chemických vzorcov.

TOPlist

Dátum spustenia webu: 1.máj 2011

TOPlist

copyr2.jpg


Prihlásenie