Významný moment pre osobu, ktorá už dlhšiu dobu chudne, je odolať chuti najesť sa toho, čo nepatrí do jej diéty. Napríklad diétujúca osoba nesmie jesť koláče. A práve na just sa v domácnosti pečú chutnučké koláče a osoba neodolá. Je to slabosť a treba sa usilovať to zvládnuť. Môžete si povedať, že si teda dáte a spravíte výnimku. Prípadne si dáte koláč pred seba a pozeráte sa. Prípadne z koláča ochutnáte iba kúsok. A keď neodoláte a koláč zjete, tak radšej zjedzte tých koláčov čo najviac a doslova sa prepchajte. Zdá a to čudné, ale potom nabudúce sa najčastejšie koláča ani nedotknete. Prípadne namiesto koláča zjedzte niečo iné.


Sú aj osoby, ktoré potrebujú riešiť stres tým, že ho treba jednoducho zajesť a odkrviť mozog a stres akože prestane fungovať. To nie je múdry postup a vytvorí sa nevhodný návyk vedúci k obezite. Stres treba riešiť iným spôsobom a nie zajedaním.

Aj mechanizmus niečo neustále pojedať, niečo neustále ochutnávať, variť ako hobby a pestovať prežieranie sa na princípe gurmánstva. Teda neustále sa prepchávať, ochutnávať a požierať rôzne špeciality.

Sumo efekt je psychická porucha rodičov a matiek o tom, že tučné dieťa je to zdravé dieťa a to chudé je hanba a je nezdravé. Prípadne doslova pacifikovať dieťa a prinútiť ho jesť a jesť.

Šťastie v pocite plného žalúdka je tiež psychická porucha a bez jedla a plného žalúdka ani jednu sekundu života.

Bulímia je psychická porucha, keď človeka prepadne vlčí hlad a doslova vymetie špajzu chladničku a žerie bez prestávky a nedá sa to zastaviť. Tieto stavy sa nedajú veľmi kontrolovať, ale v danom momente je vhodné jesť iba jeden druh jedla a nemiešať to a nekombinovať. Teda napríklad iba celý peceň chleba alebo tri celé kurence. Ale nič si k tomu nedávať. Bulimik musí ovládnuť túto techniku, lebo keby jedol viac položiek naraz, tak to by poriadne priberal.

Podľahol som žalúdočným kŕčom je psychický stav, pri ktorom si žalúdok a črevá vynucujú, aby ste sa najedli. A to sa môžu objaviť také kŕče, že nič iné nezostáva, ako sa najesť. A tak to spravte. Najlepšie jednu dve položky a nie kombinovať viac položiek jedla. Keď sa najete, tak si stanovte, že pôjdete spáliť získané kalórie pohybom. Takto si s obezitou vyrovnáte skóre.

Podľahol som spánku a únave pri chudnutí. Je to normálne, že pri diétach sa organizmus bude brániť a bude to robiť práve tým, že sa pokúsi obmedziť váš pohyb a prinútiť vás viacej spať. A treba si tento fenomén uvedomiť a na začiatok párkrát podľahnúť, ale postupne si to uvedomiť a silou vôle proti tomu začať bojovať. Napríklad káva, pohyb do cukrárne na druhom konci mesta. Pracovné nasadenie a na konci je dobré jedlo. Teda ako sa hovorí, obabrať obezitu.

Z hľadiska psychologického nie je múdre si hovoriť, že chudnete. Je lepšie si hovoriť, že si idete upraviť celkové stravovanie. Idete sa diétou preliečiť a nie chudnúť. Musíte schudnúť kvôli cukrovke aj keď ju nemáte, ale môžete mať. Máte slabé srdiečko a chcete ho mať zdravé. Lepšie je chudnúť kvôli zdraviu a nie pre krásu a podobne.

Pokiaľ máte stálu chuť na nejaké jedlo a chcete získať na dané jedlo averziu, tak sa s ním nestále prepchávajte a jedzte ho neustále, až kým nie ste z daného jedla totálne znechutený.

Zdroj foto: www.sxc.huZoznam ďalších článkov: