Psychické problémy pri chudnutí

Netreba podceňovať ani psychické faktory obezity. Ide napríklad o prípady, kde jedlo a prejedanie sa je náhradou za lieky od psychiatra. Osoba sa po príchode domov uvoľní a potrebuje zvýšiť svoju pohodu ešte jedlom. A tu treba zasiahnuť a namiesto neprimeraného jedenia radšej siahnuť po čaji alebo liekoch na upokojenie. Nie je dobré navodzovať si pohodu návykom na prejedanie sa.

Významný moment pre osobu, ktorá už dlhšiu dobu chudne, je odolať chuti najesť sa toho, čo nepatrí do jej diéty. Napríklad diétujúca osoba nesmie jesť koláče. A práve na just sa v domácnosti pečú chutnučké koláče a osoba neodolá. Je to slabosť a treba sa usilovať to zvládnuť. Môžete si povedať, že si teda dáte a spravíte výnimku. Prípadne si dáte koláč pred seba a pozeráte sa. Prípadne z koláča ochutnáte iba kúsok. A keď neodoláte a koláč zjete, tak radšej zjedzte tých koláčov čo najviac a doslova sa prepchajte. Zdá a to čudné, ale potom nabudúce sa najčastejšie koláča ani nedotknete. Prípadne namiesto koláča zjedzte niečo iné.

Sú aj osoby, ktoré potrebujú riešiť stres tým, že ho treba jednoducho zajesť a odkrviť mozog a stres akože prestane fungovať. To nie je múdry postup a vytvorí sa nevhodný návyk vedúci k obezite. Stres treba riešiť iným spôsobom a nie zajedaním.


SAŠA PUEBLO PORADENSTVO
Pokiaľ chcete so mnou komunikovať,
pošlite mi e-mail na adresu:
sasapueblo@meditacia.sk
Pokiaľ chcete, aby som vašu žiadosť
spracoval rýchlejšie, tak prosím vyplňte si základný
dotazník – ten si nájdete tu:
https://cimax.sk/lieky/zakladny-dotaznik
Mojou snahou je odpovedať do jedného dňa.
Nasleduje bezplatné vypracovanie zdravotného profilu.

Aj mechanizmus niečo neustále pojedať, niečo neustále ochutnávať, variť ako hobby a pestovať prežieranie sa na princípe gurmánstva. Teda neustále sa prepchávať, ochutnávať a požierať rôzne špeciality.

Sumo efekt je psychická porucha rodičov a matiek o tom, že tučné dieťa je to zdravé dieťa a to chudé je hanba a je nezdravé. Prípadne doslova pacifikovať dieťa a prinútiť ho jesť a jesť.

Šťastie v pocite plného žalúdka je tiež psychická porucha a bez jedla a plného žalúdka ani jednu sekundu života.

Bulímia je psychická porucha, keď človeka prepadne vlčí hlad a doslova vymetie špajzu chladničku a žerie bez prestávky a nedá sa to zastaviť. Tieto stavy sa nedajú veľmi kontrolovať, ale v danom momente je vhodné jesť iba jeden druh jedla a nemiešať to a nekombinovať. Teda napríklad iba celý peceň chleba alebo tri celé kurence. Ale nič si k tomu nedávať. Bulimik musí ovládnuť túto techniku, lebo keby jedol viac položiek naraz, tak to by poriadne priberal.

Podľahol som žalúdočným kŕčom je psychický stav, pri ktorom si žalúdok a črevá vynucujú, aby ste sa najedli. A to sa môžu objaviť také kŕče, že nič iné nezostáva, ako sa najesť. A tak to spravte. Najlepšie jednu dve položky a nie kombinovať viac položiek jedla. Keď sa najete, tak si stanovte, že pôjdete spáliť získané kalórie pohybom. Takto si s obezitou vyrovnáte skóre.

Podľahol som spánku a únave pri chudnutí. Je to normálne, že pri diétach sa organizmus bude brániť a bude to robiť práve tým, že sa pokúsi obmedziť váš pohyb a prinútiť vás viacej spať. A treba si tento fenomén uvedomiť a na začiatok párkrát podľahnúť, ale postupne si to uvedomiť a silou vôle proti tomu začať bojovať. Napríklad káva, pohyb do cukrárne na druhom konci mesta. Pracovné nasadenie a na konci je dobré jedlo. Teda ako sa hovorí, obabrať obezitu.

Z hľadiska psychologického nie je múdre si hovoriť, že chudnete. Je lepšie si hovoriť, že si idete upraviť celkové stravovanie. Idete sa diétou preliečiť a nie chudnúť. Musíte schudnúť kvôli cukrovke aj keď ju nemáte, ale môžete mať. Máte slabé srdiečko a chcete ho mať zdravé. Lepšie je chudnúť kvôli zdraviu a nie pre krásu a podobne.

Pokiaľ máte stálu chuť na nejaké jedlo a chcete získať na dané jedlo averziu, tak sa s ním nestále prepchávajte a jedzte ho neustále, až kým nie ste z daného jedla totálne znechutený.

Zdroj foto: www.sxc.hu

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.