Choroby trávenia

Budem sa venovať prehľadu chorobných stavov, ktoré sa môžu vyskytnúť
v celom systéme trávenia. Pokiaľ chcete tejto problematike lepšie rozumieť, tak je vhodné, aby ste si vedeli predstaviť celý systém trávenia od ústnej dutiny až po konečník. V ústnej dutine je jazyk a je to senzor rôznych chemických látok. Chuťové poháriky určia, či je v strave niečo sladké, slané, horké, kyslé. O aký druh stravy ide, či je to mäso, slanina, ryby, pečivo, cukríky, zelenina a podobné.

Jazyk určí, či je jedlo horúce alebo studené. V ústnej dutine sa okrem jazyka nachádzajú zuby, ktoré drvia potravu pri jedení. Treba si uvedomiť, že rýchle a hltavé jedenie spôsobuje, že potrava nie je dostatočne požuvaná a dobre zmiešaná so slinami, čo môže spôsobovať nevhodné trávenie. A tak pokiaľ sa dá, treba jesť v kľude. Trávenie začína v ústnej dutine a už tu môže nastať porucha pri tvorbe slín. Buď sa ich tvorí veľa, alebo ich zloženie nie je vhodné a spôsobuje tráviace komplikácie.

Potrava putuje cez pažerák a hrtan do žalúdka a ten môže mať množstvo problémov. V prvom rade to môžu byť mikroorganizmy alebo nie je dobrá ochranná vrstva žalúdka a môže trpieť vredovitými ochoreniami. Tak isto žalúdočné šťavy môžu byť príliš silné alebo je ich príliš veľa. Alebo opačne, všetkého je málo a tráviace šťavy sú slabé.


SAŠA PUEBLO PORADENSTVO
Pokiaľ chcete so mnou komunikovať,
pošlite mi e-mail na adresu:
sasapueblo@meditacia.sk
Pokiaľ chcete, aby som vašu žiadosť
spracoval rýchlejšie, tak prosím vyplňte si základný
dotazník – ten si nájdete tu:
https://cimax.sk/lieky/zakladny-dotaznik
Mojou snahou je odpovedať do jedného dňa.
Nasleduje bezplatné vypracovanie zdravotného profilu.

Medzi žalúdkom a tenkým črevom je dvanástnik. Má dôležitú funkciu pri trávení a produkuje množstvo tráviacich enzýmov, ktoré prispievajú k spracovaniu jednotlivých zložiek stravy, ktoré sú už v podobe dobre rozdrobenej kaše a podobajú sa pestrofarebnej detskej výžive.

Do tenkého čreva vchádza ešte žlčovod, žlčník a to všetko ide rovno z pečene. Z pankreasu ide do tenkého čreva inzulín a ďalšie tráviace enzýmy. Ešte nesmieme zabudnúť, že tenké črevo produkuje asi do 30. roku života asi 1 000 druhov enzymatických látok a ďalšie druhy koenzýmov. Koenzým harmonizuje napríklad chemické látky tele. Sprostredkuje proces dýchania a drží napríklad srdce v dobrej kondícii mladej osoby.

Nasleduje samotné tenké črevo, ktoré má na povrchu obrovské množstvo klkov. Podobá sa to drobným haluškám. Každá časť tenkého čreva spracuje pomocou tráviacich enzýmov určitý druh potravín. Teda mäso, ďalšia časť tuky, ďalšia časť sacharidy, ďalšia časť škroby, ďalšia časť vitamíny. Ďalšia ide smerom k minerálom. Napríklad biologický vápnik a biologické železo musia pomôcť v tenkých črevách vytvárať vhodné mikroorganizmy. Všetko je vstrebané do ciev a lymfatického riečišťa a priamo do krvnej a lymfatickej plazmy. To je niečo ako číra tekutina pripravená transportovať výživu do vnútra k bunkám. Podobá sa infúznym roztokom, ktoré sa aplikujú priamo do žily. Treba si uvedomiť, že na začiatku jedenia sú kusy jedla, v žalúdku sa jedlo podobá na zemiakovú kašu. Ale keď strava vstupuje do ciev a lymfatických vlásočníc, už je v stave koloidného roztoku.

Na tenké črevo sa viaže hrubé črevo pod oblasťou pečene. Do hrubého čreva by mala vchádzať vlastne iba vláknina, ktorú žalúdok a tenké črevá nedokážu stráviť. V hrubom čreve sa odfiltruje hlavne voda z výkalu. Na hrubom čreve je slepé črevo a má svoj význam v systéme imunity hrubého čreva organizovaného cez lymfatické riečište. Hrubé črevo končí konečníkom a zvieračom konečníka. Okolo hrubého čreva je sval a ten zabezpečuje jeho pohyb. Odborne píšeme o peristaltike hrubého čreva. Kondícia týchto svalov na hrubom čreve môže byť oslabená. Problém môžu byť hnačky alebo príliš tvrdá a suchá stolica.

A nesmieme zabudnúť, že v stene hrubých a tenkých čriev sa nachádza v medicíne zabúdaný brušný mozog. Je to sieť stoviek neurónových zhlukov (ganglií) pospájaných nervovými vláknami. Za určitých okolností riadi v tele vhodné a potrebné genetické zmeny po 20. roku človeka.

Môžete použiť vyhľadávaciu lištu Google na vyhľadanie vhodných stránok pomocou dole uvedených slov a získať tak o trávení ďalšie informácie.

{banner zone=adsense-vyhladavanie}“Žalúdočný vred, Žalúdočné kyseliny, Vyprázdňovanie žalúdka (kontrakcie), Pomalé a príliš rýchle vyprázdnenie, Poloha žalúdka a jeho posuny , Krvácanie do žalúdka, Poškodenie vstupu do žalúdočného vaku, Poškodenie výstupu zo žalúdočného vaku, Dyspepsia – trvalé bolesti žalúdka, Gastritída (zápal žalúdka), Autoimunitné ochorenia žalúdka, Mikroorganizmy, Helicobakter pylori, Crohnova choroba, Divertikulitída, Gastroenteritída, Giardiasis, Syndróm dráždivého tračníka, Peptické vredové choroby Celiakia, Ulcerózna kolitída, Nesprávna výživa “

Katalóg web stránok
Vyzbieral som webové stránky hlavne z Wikipédie, ale aj z internetu. Je to ďalší zdroj doplňujúcich informácií o ľudskom trávení.
Zoznam chorôb celého trávenia, žalúdok, tenké črevá, hrubé črevá, žlčník, pankreas
http://en.wikipedia.org/wiki/Digestive_disease
Choroby z nesprávneho druhu výživy
Jedna vec je dobre sa najesť a druhá vec je správne v určitom období vyživovať svoje bunky. Teda jem to, čo špičkovo vyživí moje bunky. Jedlo nie je náhrada liekov na psychiku. Jedlo nie je únik z problémov. Jedlo nie je prostriedok na ideové vyjadrenia svojho postoja k hinduistickej kultúre. Jedlo je tu na to, aby boli bunky tela vyživované k dobrej športovej výkonnosti. Treba byť pripravený meniť svoj jedálniček podľa zmien v tráviacom systéme a celkovo v organizme. Inú stravu bude mať dieťa, inú stravu budem jesť v 30-tke a inú stravu budem jesť, keď budem mať 50 rokov. Zloženie stravy má byť také, aby prebehla rýchla regenerácia a počas dňa sa dosahoval špičkový fyzický a psychický výkon. Vlastne strava by nemala organizmus príliš zaťažovať, aby nemusel vydávať ďalšiu energiu na dodatočné spracovanie stravy. Skladba stravy na Slovensku je mimoriadne nevhodná a nezdravá. Je múdre z hľadiska zdravotného a výkonnostného sa skorej orientovať smerom k japonskej a francúzskej kuchyni. Je treba prejsť na ľahko stráviteľnú stravu a to sú ryby, ryža, zemiaky, riasy, sója, strukoviny, ovocie, zelenina, ale aj určité dávky Sunaru, detskej výživy. Treba sa poobzerať aj po prípravkoch športovej výživy. A tiež napríklad kokosový olej, kozí syr, slivkový lekvár, bylinkové octy a podobne. Je vhodné dať si urobiť intuitívnu diagnostiku tráviaceho traktu a nastaviť vhodný jedálniček.

Wikipédia o chorobách tráviaceho systému
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Nemoci_z_nespr%C3%A1v…
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Nemoci_tr%C3%A1vic%C3…
http://cs.wikipedia.org/wiki/Proktitida
http://cs.wikipedia.org/wiki/Apendicitida
http://cs.wikipedia.org/wiki/Enteritida
http://cs.wikipedia.org/wiki/Celiakie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Whippleova_choroba

Vysoký krvný tlak vo vrátnicovej žile z tráviacich orgánov
Telo pre svoje fungovanie potrebuje aj vlastnú toxicitu. Teda v tele je potrebná určitá hladina toxických látok, ktoré spracováva pečeň a prívod je cez vrátnicovú žilu. A tak isto tvorba hormónov hypofýzy sa deje z toxínov v krvi. Píšem o tom z toho dôvodu, aby sme si uvedomili, že aj toxíny sú potrebné k výžive organizmu. A hlavne vegánstvo a vegetariánstvo môže byť z tohto dôvodu rizikové. Vegetariáni to riešia pitím určitej dávky vlastného moču, čo nie je zlé riešenie.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Port%C3%A1ln%C3%AD_hypertenze
http://cs.wikipedia.org/wiki/Urinoterapie
Choroby tráviaceho systému
Keď si študujete tieto materiály, tak asi pochopíte, že trávenie a procesy trávenia sú poriadne komplikované a treba veľa vedomostí a skúseností. Ale v zásade sa dá systém trávenia dobre pochopiť na fungovaní chemickej fabriky. Ústa sú mlecie zariadenie, kde sa všetko melie a vstrekujú sa tam chemické latky a na trávenie a dezinfekciu. Potom to ide do ďalšieho mlecieho zariadenia a to je žalúdočný vak. Tak isto tu fungujú rôzne chemické látky. Zo žalúdka do tenkého čreva ide niečo ako detská výživa, ktorá sa upravuje ďalej, aby klky vo vnútri tenkého čreva absorbovali túto akože detskú výživu a do krvného riečišťa a lymfatického riečišťa vstupuje potrava ako infúzny roztok. Je to číra látka ako v skutočnom fyziologickom roztoku. Čo zostáva v tenkom čreve, ide do hrubého čreva na odvodnenie a zahustenie. Môžete začať s touto predstavou a potom ju odborne zdokonaľovať.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:%C3%9Amrt%C3%AD_na_ne…
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Gastroenterologie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1n%C4%9Bt
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pepsin
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mucin
Peptické vredové choroby
Dlhodobé poškodzovanie vnútorného povrchu žalúdka, dvanástnika, ale aj inej časti tenkého čreva
http://sk.wikipedia.org/wiki/Peptick%C3%BD_vred
http://www.gastroenterolog.com/index.php?option=com_content&…
http://www.medinfo.sk/?s=heslo&id=717
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDalude%C4%8Dn%C3%AD_v%C5%9…
http://zaludocnevredy.sk/
Žalúdočné kyseliny
http://en.wikipedia.org/wiki/Gastric_acid
Samovyšetrenie pálenia záhy. Navštívte túto stránku a spravte si test na vaše trávenie v žalúdku.
http://www.zdravie.sk/sz/content/674-38789/hcl-zaludocna-kys…
Antacidá ako je Maalox, prinášajú okamžitú úľavu v prípade problémov s trávením. Klikni a čítaj viacej.
http://primar.sme.sk/c/4116962/palenie-zahy.html
Vyprázdňovanie žalúdka (kontrakcie)
Hovoríme o žalúdku, ktorý rýchlo trávi a množstvom prijímanej potravy sa rozťahuje. Riešenie môže byť operačné zmenšenie žalúdka alebo nasadenie krúžku alebo dočasné uloženie balónika do žalúdka. Samozrejme, zložitejšie riešenia sú so žalúdkom, ktorý sa hýbe a trávi pomaličky. Keď si všimnete jedákov na rôznych súťažiach, tak takéto osoby majú spomalené trávenie a žalúdok nereaguje zvracaním na extrémne naplnenie žalúdka. A tak paradoxne najúspešnejší jedáci sú chudé osoby. Pokiaľ vám to zle trávi, tak odporúčam z mojich skúseností prejsť na ľahko stráviteľné látky ako detská výživa, Sunar, riasy a tekutá strava. Pokiaľ ani to nezaberá, tak je tu ešte možnosť prijímať stravu cez žilu ako infúziu alebo normálne cez ústa. Samozrejme, pred takýmto vyživovaním treba zistiť, prečo je žalúdok lenivý a prečo zle trávi. Do určitej miery je dobré podporiť trávenie aj tráviacimi aminokyselinami.
Krvácanie do žalúdka
Napríklad to môže byť vred, rôzne druhy poškodenia sliznice a steny žalúdka. Trvalé zápaly a aktivity nevhodných mikroorganizmov.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Peptick%C3%BD_vred
Každopádne reagujte na bolestivé stavy žalúdka a snažte sa zistiť, či bolesť vzniká priamo v žalúdku alebo preniká do žalúdka z inej oblasti. Nie je múdre nereagovať na opakujúcu sa bolesť. A dajte sa vyšetriť u lekára alebo liečiteľa. Krvácanie môže spôsobovať aj napríklad príliš nariedená krvná plazma. Teda krv nemá dostatočnú hustotu a to sa týka hlavne krvných doštičiek v krvi.
Dyspepsia – trvalá bolesť žalúdka
Popis tejto choroby je iba na anglickej Wikipédii, a tak použite translátor Google.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dyspepsia
Utíšenie bolesti žalúdka
http://www.talcid.sk/showdoc.do?docid=864
http://www.fatra.sk/
http://www.buscopan10tbl.sk/com/sk/home.jsp
http://vademecum-zdravi.cz/trapi-vas-zaludek/
Gastritída (zápal)žalúdka
Treba si uvedomiť aj druh zápalu. Existuje aj zápal vo vnútri buniek a hovoríme o vnútrobunkovom zápale. Takýto zápal môže decimovať vnútro buniek. Zápal môžu vyvolať aj niektoré druhy bielych krviniek ako proces likvidácie nevhodných mikroorganizmov. Trvalý zápal môžu spôsobovať samotné mikroorganizmy, uloženie toxicity, neustále fyzické poškodzovanie, neschopnosť dostatočne rýchlo regenerovať danú oblasť. Zápal môžu vyvolávať určité druhy potravín, na ktoré organizmus reaguje neprimeranou chemickou reakciou.
http://primar.sme.sk/c/4117253/zapal-sliznice-zaludka-gastri…
http://nemoci.vitalion.cz/gastritida/
http://www.zdravie.sk/sz/content/132-23234/zapal-sliznice-za…
http://www.ordinace.cz/clanek/zanet-zaludku/
Crohnova choroba
Aj na iných miestach som písal o tom, že základom tejto choroby je nevhodné hromadenie určitých druhov toxínov v tele a v oblasti tenkého a hrubého čreva a žalúdka.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Crohnova_choroba
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ulcer%C3%B3zn%C3%AD_kolitida
Choroby tenkých čriev
Choroby tenkých čriev môžu byť rôzneho pôvodu a treba si o tom niečo prečítať
http://www.gastroenterolog.com/index.php?option=com_content&…
Divertikulitída
Ide o poškodenie steny čreva
http://cs.wikipedia.org/wiki/Divertikulitida
Toxoplazmóza
Infekčná choroba, ktorej pôvodcom je prvok Toxoplasma gondii
http://sk.wikipedia.org/wiki/Toxoplazm%C3%B3za
Gastroenteritída
Črevná chrípka a nebezpečná je pre novorodencov
http://cs.wikipedia.org/wiki/Gastroenteritida
Giardiasis
Spôsobuje ju mikroorganizmus Giardia lamblia
http://en.wikipedia.org/wiki/Giardiasis
Syndróm dráždivého tračníka
Poruchy hybnosti tráviaceho traktu, a teda hlavne hrubého čreva. Sem môžeme zaradiť aj poruchy, ktoré spôsobuje stres a stresové napätie
http://hypochondr.ic.cz/articles.php?lng=cz&pg=5
http://www.medifera.sk/index.php?id=215
Celiakia
Precitlivenosť sliznice na lepok v obilí a vyvolanie nežiaducej biochemickej reakcie. Nediagnostikovanie tejto choroby trvalo poškodí steny tráviaceho traktu. Liečba bezlepkovou diétou.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Celiakie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bezlepkov%C3%A1_dieta
Ulcerózna kolitída
Spôsobuje ju hlavne nevhodná imunitná reakcia a ide o neadekvátny atak bielych krviniek a ich zložiek na stenu sliznice čreva. Faktory neadekvátnej imunitnej reakcie môžu byť rôzne.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ulcer%C3%B3zn%C3%AD_kolitida
Zápal slepého čreva
http://sk.wikipedia.org/wiki/Ak%C3%BAtna_apendicit%C3%ADda
Stolica a konečník
Je múdre chápať svoj konečník a hlavne ritný zvierač ako niečo, čo sa podoba ľudským perám. Viem, že táto predstava nemusí byť príjemná, ale je vhodná z hľadiska starostlivosti o zvierač ako o svoje pery. Teda potrebuje zvýšenú starostlivosť, mastičky, aj hrozienková mastička má svoj význam. Dokonca pichanie botulotoxínu do zvierača posilňuje konečník. Treba udržať elasticitu konečníkového zvierača.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vyprazd%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD_st…
Rôzne druhy nádorov tenkého čreva
Rozhodujúci vplyv nezhubných nádorov má takzvaná rozlietaná hormonálna činnosť, hlavne po klimakterických zmenách u žien po 40.roku života, ale aj u mužov v období andropauzy. Ale aj nevhodné mikroorganizmy vedia spraviť svoje pri zhubných nádoroch a to hlavne svojimi toxickými výlučkami.
http://www.onkologia.infoma.sk/chirurgicka-liecba-nadorov-te…
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Gastroenterology
Anémia
Je vlastne porucha kostnej drene spojená s tvorbou červených krviniek
http://sk.wikipedia.org/wiki/An%C3%A9mia
http://cs.wikipedia.org/wiki/Chudokrevnost
Anorexia
Patologická schopnosť jedinca silou vôle zablokovať tvorbu tráviacich štiav a presvedčiť seba o tom, že je tlstý a treba neustále chudnúť.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Anorexie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ment%C3%A1ln%C3%AD_anorexie
Obezita
Je stav, pri ktorom sa v tele ukladá zbytočné množstvo tuku a to rovno v tukových bunkách. Tukové bunky sa za normálnych okolností delia iba počas detstva a ich počet sa za normálnych okolností nezvyšuje počas života. No pri použití nevhodných prípravkov na chudnutie je možné naštartovať patologické delenie tukových buniek a priberanie cez navyšujúce množstvo tukových buniek. Obezita môže byť spojená so zajedaním stresu, neúspechu alebo ako proces úniku z reality. Obezita môže byť spôsobená nevhodnou skladbou tráviacich kyselín a enzýmov v tráviacom systéme. Obezita môže byť spôsobená aj nevhodnou skladbou mikroorganizmov a to hlavne huby kandidózy. Jej veľké množstvo v tráviacom trakte zvyšuje produkciu tráviacich enzýmov. Obezita môže byť spôsobená poškodením pankreasu a organizmus vybuduje najčastejšie vo svaloch náhradné bunky a štruktúry pankreasu. Ale nespraví to správne a produkuje sa na trávenie veľké množstvo tráviacich enzýmov. Tvorba žlče je nestabilná a pečeň má problém s cholesterolom a podobne. Trávenie zlyhalo celkovo, všetku stravu mení na tuk a bunky tela sú podvyživené. To sú najčastejšie prípady, prečo je človek obézny.
Informácie o obezite na Wikipédii
http://cs.wikipedia.org/wiki/Obezita
Redukčná diéta
http://cs.wikipedia.org/wiki/Reduk%C4%8Dn%C3%AD_dieta
Webstránka, ktorá myslí aj na to, že skoro 95 % chudnúcich znovu priberie a stane sa obeťou
jojo efektu. A tak skúsme chudnúť výhradne s rozumom a to táto stránka o chudnutí ponúka:
http://www.trvale-chudnutie.sk/encyklopedie/obezita
http://rady-tipy-chudnutie.meu.zoznam.sk/news/nadvaha-a-obez…
Jojo efekt a návrat obezity
http://rady.chcemschudnut.sk/tag/jojo-efekt/
http://www.chudnutie-ako.sk/tabletky-na-chudnutie/jojo-efekt…
Lieky na chudnutie
http://www.lekaren-nonstop.sk/scripts/hledej.php?rz=1&r…
http://www.unicaslim.sk/kura-chudnutie-uvod/
http://www.najnakup.sk/tabletky-na-chudnutie
Pankreas (podžalúdková žľaza)
Pankreas produkuje potrebné látky na riadenie hladiny cukru v krvi a to je vlastne inzulín a podobné látky. Ale zároveň produkuje tráviace enzýmy do tenkého čreva. Prípad cukrovky môže byť aj prípad extrémneho stresu a skolabovania činnosti pankreasu.
Vhodné informácie na Wikipédii
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pod%C5%BEal%C3%BAdkov%C3%A1_%C5…
http://sk.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1diol%C3%B3gia_pankreasu
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slinivka_b%C5%99i%C5%A1n%C3%AD
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDlu%C4%8Dn%C3%ADk
http://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1tra
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pob%C5%99i%C5%A1nice
Bulímia
Vedomé vyvrátenie zjedenej potravy. Ničenie tráviaceho systému nevhodnými kombináciami jedla. Bulímia patrí do rúk psychiatrov.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bulimie
Celkovo informácie o poruchách trávenia
http://www.idealni.cz/
www.anred.com
www.nationaleatingdisorders.org
www.anabell.cz
www.bulimia.com
http://psychologyofeating.com
www.anad.org
www.nedic.ca
http://anorexie.czechian.net
Podvýživa
Stav v organizme, kedy sa človek síce naje, ale jeho trávenie nie je schopné dostať živiny k bunkám a všetko sa mení na tukové zásoby
http://cs.wikipedia.org/wiki/Podv%C3%BD%C5%BEiva
Vedecké poznatky o podvýžive
http://www.dialyza.sk/index.php/dietny-rezim-87/veobecne-poz…
Umelá výživa
http://baby-web.topky.sk/Clanky/a55-Umela-vyziva-pre-dojca.a…

Zdroj foto: http://www.wikipedia.org/

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.