Chorobné stavy kĺbov tela

Skrátené svaly
Starostlivosť o kĺbové spoje zahŕňa aj starostlivosť o svaly ako také a ich udržiavanie v dobrej kondícii. A tak pravidelné cvičenie v každom veku je veľmi vhodné. Nemyslím vrcholový šport, ale pravidelné cvičenie jogy, strečingu, pilatesu, mierneho posilňovania a to hlavne na ťahačoch.

Pravidelné cvičenie a športovanie udržuje svaly v dobrej kondícii a neprichádza k ich skracovaniu. Pokiaľ je tu starostlivosť o svaly, tak to vždy dobre vplýva na kĺbové spoje. Napríklad si môžete seba alebo inú osobu všimnúť, odkiaľ vychádza jej základný pohyb pri chodení. Či to ide z oblasti kĺbov ako keď sa na pódiu pohybuje baletka. Baletka vždy musí baletiť z kĺbov a to je to najhoršie, čo pre svoje kĺby môže robiť. Nie náhodou idú baletky a primabaleríny do dôchodku skôr ako v iných povolaniach.

Ženy, ktoré chodia na vysokých opätkoch, sú na tom horšie a ich pohyb začína nie v oblasti kolenného kĺbu, ale tesne pod kolenom v oblasti šliach podkolenia a nič horšie pre kĺbové oblasti nepoznám. A potom sa tieto milé dámy nebudú stačiť čudovať, ako sa im to vráti v podobe bolesti a poškodenia šliach.


SAŠA PUEBLO PORADENSTVO
Pokiaľ chcete so mnou komunikovať,
pošlite mi e-mail na adresu:
sasapueblo@meditacia.sk
Pokiaľ chcete, aby som vašu žiadosť
spracoval rýchlejšie, tak prosím vyplňte si základný
dotazník – ten si nájdete tu:
https://cimax.sk/lieky/zakladny-dotaznik
Mojou snahou je odpovedať do jedného dňa.
Nasleduje bezplatné vypracovanie zdravotného profilu.

Osoby, ktoré sa pohybujú uvoľnene z kĺbových oblastí alebo oblastí pod alebo nad kĺbmi si ubližujú a v staršom veku si, bohužiaľ, užijú mnoho nepríjemností v oblasti kĺbov. Veľmi nepríjemné je sledovať niektorých mužov v posilňovni, ktorí činky zdvíhajú tak, že ich pohyb ide rovno z kĺbových oblastí a riskujú neustále poškodzovanie šliach okolo kĺbov. Ich pohyb by mal začínať zo stredu svalov a nie zo stredu kĺbov.

Svaly poškodené vysokými horúčkami
Výnimočne sa nájdu aj osoby, ktorým sa svaly poškodili horúčkami v prípade chrípky a angíny. Vysoké teploty v tele môžu trvale poškodiť nervové zakončenia vo svaloch. Tieto nervové zakončenia sú v tvare mikro platničiek s bioelektrickým výbojom. A tak pozor u pacientov, kde horúčky vystúpia príliš vysoko. Treba tieto horúčky za každú cenu zraziť ľadom alebo studeným kúpeľom. Na horúčavu si musia dávať pozor staršie osoby, a tak isto na horúčkové stavy a neprehrievať sa. Staršia osoba v horúcich turistických destináciách riskuje poškodenie svalov. A tak odporúčam opatrnosť.

Svalová dystrofia
Ide o množstvo rôznych možností, ako sa poškodia svaly na tele a potom pôsobia nepriamo na celkové postavenie tela a jeho pohyb. V zásade platí, že sa o svaly, ich výživu a kondíciu oplatí skutočne trvalo starať a je jedno, o aký vek osoby ide. Či je to mladosť, alebo seniorský vek.
http://www.duchenne-ac.wbl.sk/Co-je-DMDBMD13.html

Šľachy
V predošlom príspevku sme si vysvetlili, akú úlohu zohrávajú šľachy v prípade kĺbových oblastí. Tu by som sa skôr pokúsil vysvetliť mechanizmus poškodzovania a uzdravovania šliach. Pokiaľ človek spadne, pošmykne sa, dvíha veľké váhy, neprimerane niečo tlačí alebo na oháňa tenisovou raketou, tak môže prísť k tzv. mikronatŕhaniu a poškodeniu šliach. Šľacha sa na konci pripojenia na sval mierne odtrháva a začína obdobie bolesti. Tieto stavy nie je jednoduché liečiť. Pre ich uzdravenie je prioritne potrebné prostredie chladu a zníženie teploty v oblasti poškodenia. A tak nastupujú ľadové obklady z kociek ľadu. V niektorých prípadoch ani to nezaberá. Z mojej osobnej praxe sú lepšie výsledky vtedy, keď sa aplikovali obklady z mrazeného mäsa a z mrazenej zeleniny. No pokiaľ si cvičenec poškodí až príliš oblasť šľachy a doslova sa odtrhne väčšia časť, tak ľadové obklady a rôzne gély nepomôžu. Je potrebná starostlivosť chirurga spojená s operačným zákrokom.
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0lacha

Chrupavky
Na konci dvoch spojených kostí sú dve proti sebe stojace chrupavky. Sú na sebe tesne uložené a medzi nimi by mala byť medzichrupavková tekutina. Mala by zmierňovať trenie chrupaviek proti sebe. Je potrebné, aby sa chrupavka odierala, ale aj pravidelne dorastala. Pokiaľ budú chrupavky a svaly okolo chrupaviek príliš stiahnuté a stuhnuté, je tu riziko odierania. Problém je aj niečo na spôsob hadej ženy a prílišná voľnosť chrupaviek a ich prípadného odierania. Keď pohyb danej osoby vychádza príliš z oblasti chrupaviek a nie svalov, tak hrozí ich prílišné opotrebenie. Chrupavky stále menia pozíciu a je potrebné ich vhodným točivým pohybom uvoľniť. Hovoríme, že chrupavky mierne chrupkajú, teda pri točivom pohybe vydávajú zvuk. Je to ich napravenie. Po 40. roku života sa mení hormonálna sústava, žena dostáva klimaktérium a muž andropauzu. Zmena hormonálnej sústavy a jej rozkývanie môže viesť k rasu výrastkov na chrupavkách. Pri nadváhe alebo extrémnom zaťažení môžu chrupavky praskať a zavápňovať sa. V 50. roku života prichádza k zmenám a poruchám trávenia a oblasť chrupaviek je zvyčajne zle vyživovaná, nedorastá, koniec kosti sa obnažuje a zadiera sa do kosti na druhej strane. Nepríjemné stavy spojené s nepríjemnými bolesťami.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Chrupavka
http://cs.wikipedia.org/wiki/Chrupavka

Tenisový lakeť
Ide o typické ochorenie a to hlavne športujúcich alebo pracujúcich ľudí, pri ktorom sa presiluje celá ruka. Vlastne sa poškodia v oblasti lakťa, ale aj zápästia konce šľachových úponov. Čiastočné poškodenie šliach sa zahojí. Prílišné poškodenie patrí do rúk chirurga.
http://www.climb.sk/?action=show&link=2007020002

Opuch kolena
Ide vlastne o stav, keď si osoba určitým spôsobom presilí šľachy v oblasti kolena a už si neplnia dostatočne spevňujúci prvok. Sú moc natiahnuté a nesprávne reagujú na záťaž. Hovoríme o vyskočení jabĺčka a jeho návrate. Tento stav poškodí nervstvo, lymfatické žľazy, krvné cievy a vlásočnice v danej oblasti. Koleno opuchne ako následok poškodenia a vyžaduje rehabilitáciu a kľud na lôžku. V závažných prípadoch športového zaťaženia môžu niektoré šľachy vypovedať svoju poslušnosť a buď sa moc naťahujú, alebo sa skrátia. Pre chrupavky a ich poškodenie je nebezpečné, keď sa tieto vyskočenia kolena z lôžka chrupaviek opakujú až príliš často.
http://www.sportclinic.sk/poskodenie-chrupavky.html
http://www.medicus.sk/mc/koleno.htm
http://czech.freehosting.net/chrupavka.htm

Skleróza multiplex
Tak toto je nepríjemné ochorenie, ktorého prejavy sú v tom, že organizmus sa rozhodne rýchlejšie starnúť ako je normálne. Toto ochorenie skracuje svaly, predlžuje chrupavky a celkovo poškodzuje aj oblasť chrupaviek. Liečba je v rukách lekárov (Interferón), ale je tu paradoxne aj liečba alternatívna a to športovaním na úrovni súťažiaceho športovca.
http://www.stemcellclinic.com/sl/clinic/treatment/5.html
Združenie Sclerosis multiplex
http://www.sclerosis-multiplex.sk/
Množstvo článkov na tému skleróza multiplex
http://primar.sme.sk/gsearch/?cx=partner-pub-645636430047811…
Čo je skleróza multiplex?
http://www.skleroza.info/

Nesprávne držanie tela
Osteopatia – je alternatívna forma zaoberajúca sa celkovým držaním tela. Držaním tela sa zaoberá hlavne športové lekárstvo. S držaním tela majú problém deti a spôsobuje to príliš rýchly rast tela. Problémy so správnym držaním tela majú aj staršie osoby a to často z dôvodu stareckej slabosti a odumierania chrupaviek. S držaním tela majú problém hlavne osoby, ktoré nešportujú. Osoby, ktorých pohyb vychádza z oblasti kĺbov a nie z oblasti stredu svalov (pohyb pri balete). Osteopat sa usiluje naučiť tieto osoby pohybovať sa zo stredu svalov a nie z kĺbov.

Osoba si svoju chrbticu pomýlila s vešiakom a orgány tela ťahajú celú chrbticu a celé oblasti kĺbov do zeme. Osoba nevie pri pohybe vo vnútri seba dvíhať orgány smerom hore. Osoba nesprávne dýcha a hrudník zavesila na chrbticu. Osoba sa hanbí a tlačí ramená dopredu a k sebe. Osoba zle nastupuje na chodidlá alebo používa nevhodnú obuv. Staršia osoba nedokáže normálne udržať rovnováhu, hrbí sa a je príliš stuhnutá. Treba si uvedomiť, že v staršom veku odumierajú v ušiach slimáky a koordinácia pohybov. Skúste si niekedy pozrieť, ako niektorí ľudia chodia a celkovo sa pohybujú. Postupne dostanete do oka ich nesprávne pohybové vzorce, spôsob dýchania, spôsob pohybu rúk, hlavy a spôsob našľapovania na chodidlá.
http://www.lekarka.info/index.php?option=com_content&ta…
http://www.meditacia.sk/1279-Osteopatia-poradna/
Videá o osteopatii
http://www.youtube.com/results?search_query=osteopatia&…

Nádory
Zhubný nádor chrupavky, cysty, výrastky, nezhudné nádory treba v drvivej forme pripísať na vrub rozladenej a nefungujúcej hormonálnej sústave a aj nevhodným mikroorganizmom.
http://www.linkos.cz/nadory-kosti-kloubu-a-chrupavky-c40-41/…
Mikroorganizmy
http://sk.wikipedia.org/wiki/Mikroorganizmus
http://www.hpl.sk/main.php?go=ochoreli-ste/choroby/yers
Výrastky
http://www.hyalutidin.nosecco.sk/odborne_clanky.php
Produkt podporujúci dobrý zdravotný stav kĺbov
http://www.hyalutidin.nosecco.sk/o_produkte_hc.php
Vyšetrenie chrupavkových oblastí
http://www.kardioklub.biznisweb.sk/info/o-vysetreniach/artro…

Osteoporóza
Vplyv osteoporózy na kĺbové oblasti zo začiatku nesprevádza bolesť. Ide o ochorenie poškodzujúce kosti ľudského tela. Je to najčastejšie odvápňovanie kostí a ich neustále oslabovanie. Odvápňovanie kostí môže mať na svedomí množstvo faktorov. Najčastejšie ide o neschopnosť prijímať vápnik cez systém trávenia. Vtedy sa odporúča užívanie upraveného vápnika z biologických zdrojov. Napríklad užívanie vápnika z rybích kostí, vápnik špeciálne upravený z koralov a podobne. Klasické užívanie vápnika býva málo účinné. Dobre môže pomôcť užívanie vápnika priamo cez kožu. Náprava vedúca k tomu, že v tráviacom trakte sa bude správne upravovať a vstrebávať vápnik je aj správna mikroflóra v tenkých črevách.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Osteopor%C3%B3za
http://www.aktivis.sk/co-je-osteoporoza.html
http://www.osteoporoza.sk/pacienti/cojeosteo/
http://a-z-kupele.slovenske.info/clanok132.html
http://www.servier.sk/informacie-pre-pacientov/osteoporoza-r…
Liečba osteoporózy
http://www.osteoporoza.sk/pacienti/liecba/
Vyhľadávací nástroj na tému osteoporóza – množstvo článkov
http://primar.sme.sk/gsearch/?cx=partner-pub-645636430047811…
Vyhľadávací nástroj na tému osteoporóza – množstvo článkov
http://www.zzz.sk/?q=osteopor%C3%A9za

Reumatická artritída
Kĺby sprevádza trvalá bolesť. Tak to je už nepríjemná záležitosť, pokiaľ z danej oblasti ide trvalá bolesť. Práve trvalou starostlivosťou a rozumnou opatrnosťou možno týmto stavom predísť.
http://www.aktivis.sk/rozhovor_kmecova.html
Vyhľadávací nástroj na tému o artritíde – množstvo článkov
http://primar.sme.sk/gsearch/?cx=partner-pub-645636430047811…
Vyhľadávací nástroj na tému o artritíde – množstvo článkov
http://www.zzz.sk/?q=artrit%C3%ADda

Starnutie
Starnutie je sprevádzané celkovou stratou pružnosti šliach a sily svalov. Zmenšuje sa hrúbka chrupaviek, chýba viac a viac tekutiny vo vnútri chrupaviek. Pribúda výrastkov, zhoršuje sa úroveň údržby, spomaľuje sa prísun živín. Pokiaľ je osoba dlhoveká, tak poškodenie chrupaviek je spomalené a nástup devastácie chrupavkových oblastí sa presúva do veku 90 až 100 rokov. No takéto šťastie v živote má málo ľudí, väčšina, a to je asi tak 90 % má chorobné stavy opotrebenia už v skoršom veku. A teda sú nasledovné možnosti: oboznámiť sa, ako fungujú chrupavky a ako sa o ne starať, naučiť sa chodiť pri pohybe zo stredu svalov, naučiť sa využívať masáže a rôzne pomôcky podporujúce regeneráciu a údržbu svalov ako je biolampa, ultrazvuk, elektroliečba a množstvo rozmanitých cvičení. Treba používať gély a mastičky s obsahom vhodných látok, upraviť si stravu a zaviesť do jedálnička mušle – slávky a iné vhodné opatrenia. Možností je dosť a k tomu treba iba jedno – chuť starať sa každý deň o svoje kĺby.
http://www.ibsa.sk/index.php?id=3

Plochá noha
Ploché nohy, padnutá klenba a ich vplyv na chrupavky. Cvičenia na ploché nohy. Ploché nohy a padnutá klenba majú priamy vplyv na stav chrupaviek v kĺbových oblastiach. A hlavne to nadobúda výrazný význam práve v seniorskom veku. A tu narazíme na problém seniorského veku a to je hrdosť alebo nechuť ísť k ortopédovi a dať si spraviť vhodné vložky do topánok a napraviť si klenbu nôh. Staršie osoby, ktoré veľa chodia, by mali mať odpruženú obuv, ktorá je na trhu hlavne pre mladých, prípadne gélové vložky v topánkach. V staršom veku už nohy nepotrebujú dupanie po tvrdom asfalte. Horor je, keď sa dožadujete, aby nosili sťahovače so suchým zipsom na kolená, členky a iné oblasti kĺbov. Ale potom im bude musieť chutiť palička a určitý stupeň imobilnosti.
http://www.stripky.cz/205-cviceni-pri-plochych-honou.html
Články o plochých nohách
http://primar.sme.sk/gsearch/?cx=partner-pub-645636430047811…

Poškodenie chrupavky
K poškodeniu chrupavky v oblasti kĺbových spojov dochádza z rôznych dôvodov. Jednak sú to nepríjemné úrazy a pády, ale aj chorobné stavy vo vnútri organizmu ako skleróza multiplex. Tak isto k poškodeniu chrupaviek dochádza z dôvodu extrémnej záťaže pri vrcholovom športovaní. Množstvo poškodí chrupaviek narastá aj v období starnutia organizmu, kedy telo už do oblastí chrupaviek nedodáva všetky potrebné živiny. Chrupavkové oblasti sa poškodia tak, že praskne chrupavka. Chrupavka sa opotrebuje, nakoniec sa stráca a ostáva holá a obnažená kosť. Prípadne na chrupavke sa objavia nevhodné výrastky, ktoré potom zadierajú o opačne stojacu chrupavku. Najčastejšia príčina tvorby výrastkov na chrupavke je nevyvážená činnosť hormonálnej sústavy organizmu. Pri prasknutí chrupavky hrá najväčší vplyv práve deformácia svalov a šliach v danej oblasti – ich skracovanie. Opakom je prílišne natiahnutie svalu a šliach v danej oblasti a vyskakovanie kĺbových oblastí. V oblasti kolena je pri poškodení danej oblasti aj častý opuch a ľudovo zvýšený obsah tekutiny v danej oblasti.
http://www.sportclinic.sk/poskodenie-chrupavky.html
http://www.mladyvedec.sk/archiv/archiv-siesteho-cisla/141-ch…

Klimaktérium a andropauza
Ide o obdobie v živote ženy a muža okolo 50. rokov. V tomto období sa výrazne mení činnosť hormonálnej sústavy a často prichádza k disharmónii jednotlivých hormónov, čo následne môže výraznejšie destabilizovať zdravotný stav aj v oblasti chrupaviek.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Klimakt%C3%A9rium
http://cs.wikipedia.org/wiki/Klimakterium

Zdroj foto: http://www.wikipedia.org/

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.