Celkovo o strave a chudnutí

Chcem sa tu venovať problematike stravy a spôsobu stravovania celkovo. Máme civilizáciu a určite iný druh stravovania ako majú napríklad divoké zvieratá. V prírode si zvieratá neupravujú nijakým špeciálnym spôsobom stravu, teda strava je prirodzené surová.

Zvieratá môžu byť čisto bylinožravce, ďalej všežravce ako je medveď alebo divá sviňa a typické mäsožravce. Ich spoločným menovateľom je, že ich strava je surová a prírodná. Potom máme zvieratá, ktoré boli určitým spôsobom domestifikované a ich stravovacie postupy sa výrazne zmenili. Tieto zvieratá sú buď vo voľnej prírode prikrmované, a teda dostávajú potravu umelo šľachtenú a špeciálne pestovanú. Dokonca v prírode aj niektoré zvieratá ako napríklad myši sa dostali k upravovanej a umelo pestovanej plodine ako je obilie. Niektoré zvieratá boli zo svojho prírodného prostredia vytrhnuté a chované v zajatí, čo sú umelé podmienky ich existencie. Ľudská spoločnosť hovorí o domestifikácii, genetickom šľachtení a umelom odchove.

Dá sa tu vnímať určitý smer genetickej úpravy a šľachtenia rastlín, mikroorganizmov, zvierat a samotného človeka. Teda v ekologickom systéme našej planéty vzniká v krátkom období mnoho geneticky pozmenených rastlín a zvierat, umelé rastliny, mikroorganizmy a koniec koncov aj človek civilizovaný je výsledok týchto genetických zmien človeka na sebe samotnom.


SAŠA PUEBLO PORADENSTVO
Pokiaľ chcete so mnou komunikovať,
pošlite mi e-mail na adresu:
sasapueblo@meditacia.sk
Pokiaľ chcete, aby som vašu žiadosť
spracoval rýchlejšie, tak prosím vyplňte si základný
dotazník – ten si nájdete tu:
https://cimax.sk/lieky/zakladny-dotaznik
Mojou snahou je odpovedať do jedného dňa.
Nasleduje bezplatné vypracovanie zdravotného profilu.

V zásade môžeme sledovať, ako sa postupne mení to, čo jeme. Keď si zoberieme obdobie človeka ešte pred pravekým človekom, človek je viac zvieraťom, nepoužíva oheň a žiadne spracovanie potravy. Teda na začiatku mojej úvahy o potrave stojí človek, ktorý je pravdepodobne všežravec a jeho potrava je výlučne prírodná a nijako zvlášť upravovaná. Samozrejme, aj tento vývojový druh človeka už používa niektoré jednoduché nástroje a je schopný získať potravinové zdroje, ktorý by sa nemohli bežne dostať. V zásade potenciál všežravého zvieraťa je cesta k tomu, aby človek ako všežravec hľadal aj atypické zdroje potravy.

Jednoduché nástroje používané prírodným človekom mu dovoľujú meniť svoj jedálniček. V tejto dobe sa človek dostane k varenej a pečenej strave iba príležitostne po požiaroch a nie je to trvalý stav. Až doba ľadová prinúti človeka používať oheň a ohnisko a začína fungovať niečo ako praveká kuchyňa. Človek tej doby si začína zásadne upravovať stravu a úprava stravy je pravidelná. Tak isto sa začína aj obdobie pestovania a chovania rastlín a zvierat. Vtedajší človek varí a pečie, drví a tým sa dostáva k inej forme potravy ako v bežnej prírode. Chované zvieratá začínajú mať čiastočne iný druh potravy. Začína aj jednoduché genetické selektovanie vhodných rastlín a zvierat na chov a pestovanie.

Rozpísal som sa o tom preto, aby sme si spoločne uvedomili, ako sa postupne menila strava človeka, jeho zdroje a jeho úprava a aký máte stav teraz. Samozrejme, je tu na mieste otázka, či sa aj trávenie dnešného človeka bolo schopné správne prispôsobiť stravovacím zmenám. Príchodom súčasnej civilizácie prichádza zmena, človek menej vykonáva fyzickú aktivitu a robí viac psychickú aktivitu. A to je zásadný zlom existencie človeka a vyžaduje iný druh stravovania a trávenia ako doteraz. Ešte významnejším momentom dnešnej doby je abnormálny prebytok potravy. Ďalej dnešná civilizácia zmenila výrazne aj sezónnosť potravy. Teda napr. jahody sú takmer po celý rok a nie iba dvakrát do roka. Naše stravovacie návyky mení aj miešanie národov a globalizácia ľudskej civilizácie. Miešanie národov mieša aj ich kuchyne a spôsob stravovania. Talianska pizza, americký hamburger a čínska kuchyňa.

A to nie je všetko, čo mení naše stravovacie návyky. Je tu ešte jeden super kolos, ktorý robí prudké a extrémne zmeny v spôsobe stravovania a stravovacích návykov. A tieto zmeny spôsobu výživy a stravovania možno vnímať mimoriadne v športe a v športovej výžive. Silná a extrémna konkurencia v oblasti športu vytvorili tlak na vedecké laboratóriá, aby vytvorili pre vrcholových športovcov radikálny spôsob stravovania. Tlaky na špeciálne stravovanie a regenerovanie športovcov samozrejme vedie aj genetikov k tomu, že sa šľachtia rastliny s inými vlastnosťami ako doteraz. Vrcholom ľadovca je geneticky modifikovaná kukurica a iné plody. A znovu uvažujeme o tom, či na toto všetko dokáže dostatočne rýchlo reagovať trávenie a vyživovanie človeka. A môžeme povedať, že asi nie. Pribúdajú na jednej strane anorektickí ľudia a obézni ľudia na strane druhej a celkovo pribúdajú aj problémy so správnym vyživovaním buniek tela.

Do všetkého tohto chaosu sa pridáva globálny biznis a globálna reklama. Tieto páky by chceli, aby sme jedli všetko a všade za každých okolností. V zásade tlačia k obžerstvu a gurmánstvu, kde strava je všetko možné, len nie prostriedok správnej výživy organizmu. Ďalej je tu silnejúci stresový a psychický faktor spojený so psychickom prácou. Globalizácia zvyšuje obrátky zmien, inovácií a tvrdého konkurenčného boja. Najviac zrýchľujúci faktor je digitalizácia a jej súčasť a to internet. Niekedy platilo, že staršia osoba je osoba múdra a dá sa od nej čo to naučiť. Teraz to tak nie je a múdra a progresívna osoba je osoba do 30. roku života. Digitalizácii a robotizácii nestíha ani klasické školstvo. A potreba vzdelania a držania kroku so zmenami v spoločnosti vyžaduje vlastne sa neustále vzdelávať. A to je poriadny stres. A všetky tieto faktory v žiadnom prípade neprispievajú k dobrej výžive ľudských buniek. Nakoniec treba upozorniť na faktor rastúcej dlhovekosti ľudstva a proces starnutia a porúch výživy z hľadiska staroby.

Vegánstvo
Je vlastne stravovanie sa výhradne surovou stravou a nič nie je varené. A k tomu žiadne mäso ani mliečne produkty. Celkovo radikálna forma stravovania, ktorá asi nebude vhodná pre deti, dospievajúce osoby a osoby, ktoré normálne trávia a nemajú závažné ochorenia.

Treba si položiť otázku, kedy je vhodný takýto druh stravovania? Napríklad pri chorobách obličiek, ale je vhodný aj pre osoby v staršom veku, kde už trávenie nefunguje ako sa patrí a príjem kalórií musí rapídne klesnúť.

Ešte dramatickejšia forma vegánstva je v tom prípade, že sa všetko surové mixuje na kašu alebo aj odšťavuje. Upozorňujem, že surová strava a jej mixovaná forma sa dá použiť pri chudnutí. Ale keď prestanete s touto stravou, tak musíte počítať s jojo efektom. Teda s tým, že pri vrátení sa k normálnemu stravovaniu sa trávenie zariadi a bude spracovávať potravu efektívnejšie a viac k väčšiemu obsahu tukových buniek.

Pri takomto druhu stravovania môžu chýbať niektoré potrebné aminokyseliny, ktoré vznikajú pri trávení bielkovín – proteínov ako sú alanín, ornitín, tryptofan, kreatín, melhionín, valín, asparagín a to preto, že v strave chýbajú ryby a celkovo mäso a živočíšne tuky. A to následne môže poškodzovať hlavne srdce a srdcový obeh. A tak sa odporúča popíjanie vlastného moču – urinoterapia. Veštecky sme skúmali tento fenomén a potvrdzujeme, že rozumné pitie vlastného riedeného alebo koncentrovaného moču produkuje tieto látky. Výskum bol veštecký a je teda iba orientačný a nie ako klinické testy.

Stránky o urinoterapii a jej aplikácii
http://www.stalezdravie.sk/stalezdravie-sk/1-POMOC-PRI-CHORO…
http://tajomstva.org/alternativna-medicina/urinoterapia-od-h…
http://www.symbinatur.com/Urinoterapie-clanek-799.html
Fórum o urinoterapii
http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,1026.0.html

Vegetariánstvo
Ide o formu stravovania sa zeleninou a ovocím s tým, že je dovolené ju tepelne a inak upravovať. Vždy treba dobre zvážiť, kedy sa rozhodnete pre vegetariánstvo. Skorej odporúčam po 50. roku života ako trvalý spôsob stravovania, kde sa definitívne človek zbaví jedenia mäsa. Najprv sa končí s bravčovým mäsom, potom s hovädzím mäsom, potom s hydinou a potom aj s rybami.

Pokiaľ si zvolíte vegetariánstvo v skoršom veku, riskujete podvýživu, nedostatok životnej vitality. Niektorí vegetariáni dokonca popíjajú vlastný moč, aby mali dosť minerálnych látok. Ich moč by nemal obsahovať nevhodné mikroorganizmy. Hovoríme o technike urinoterapie.

Delená strava
Ide o techniku stravovania, kde sa niektoré položky na určité obdobia zo stravy vylúčia. V extrémnej podobe sa nejaký čas je jedna stravovacia položka a ostatné sa vylúčia. Napríklad dva týždne sa jedia iba banány, mesiac sa je iba mäso a nič iného. Takéto techniky sa neodporúčajú robiť dlhšiu dobu. Ale zároveň môžu byť zaujímavou technikou na detoxikáciu organizmu. Je to najjednoduchšia forma detoxikácie.

Pre dietologické účely je vhodnejšie kombinovať 2 až 3 položky pri chudnutí. Napríklad zemiaky a zelenina, ryža a zelenina, mäso a zelenina, chlieb a zelenina. Znovu treba upozorniť že keď ukončíte diétu cez delenú stravu, tak jojo efekt je za dverami. Teda v prípade návratu ku klasickému stravovaniu.

Makrobiotická strava
Veľmi zaujímavá forma stravovania a diétovania. Veľmi odporúčam makrobiotický druh stravovania ako trvalú formu diéty. Ide o to, aby ste kombinovali potraviny podľa určitých pravidiel zameraných na to, aby ste nepriberali a zároveň boli dobre vyživovaní.

Veľký význam tu hrá už rovina intuície a odhadu, čo telo potrebuje a ako zdravo nakombinovať určité druhy potravín. Samozrejme, pokiaľ ukončíte diétovanie makrobiotickou stravou, tak vás jojo efekt určite dostihne. A tak radšej zostane trvalo na tomto druhu stravovania sa.

Bezlepková strava
Ide o techniku trvalého vylúčenia obilnín zo stravovania. Odporúčam praktizovať osobám po 50. roku života a vzdať sa obilnín do konca života. Vyhnete sa jojo efektu a vyhnete sa neprimeranému prísunu živín to tela. A čo je hlavné, tak lepok vám nebude upchávať medzibunkové priestory. Naše veštecké bádanie starších osôb naznačuje na trvalé upchávanie buniek lepkom. Je to jav hromadný. Veštecké bádanie je bádanie nepriame a orientačné a tak ho treba aj brať – bez záruky.

Sunarová strava
Je vhodná strava pre prípad, keď je osoba úplne vyšťavená a oslabená po nevhodne praktizovaných diétach. A je to dobrá liečba aj pre anorektických pacientov. Anorektické osoby by mali byť na tomto druhu stravy mnoho rokov.
A celkovo pre anorektické osoby je dobré začínať liečbu cez detskú výživu komplexne. Pre osoby v staršom veku sa sunarová liečba odporúča iba pár týždňov ako regeneračný prostriedok a potom je lepšie prejsť na stravovanie cez srvátku a jej koncentrovanejšie formy. A je aj 80 % koncentrovaná srvátka a musí byť nesladená.

Bezmäsitá strava
Jedna z radikálnejších techník diétovania. Zase odporúčam osobám po 40. roku života. A aby ste sa vyhli jojo efektu, tak diéta je trvalá a vlastne osoba sa vzdá mäsa natrvalo. Na začiatku zostane iba rybie mäso a po roku dvoch sa človek trvale vzdá aj tohto druhu mäsa. Ale nevzdá sa užívania omega mastných kyselín. Inak by riskoval poškodzovanie a oslabovanie alebo aj praskanie ciev a žíl, v medicínskej terminológii artériosklerózu.

V mladšom veku je dobré dať si bezmäsitú diétu v záujme detoxikácie, ale potom sa vrátiť k mäsu a ľudskej forme všežravca.

Bez mlieka a mliečnych výrobkov
Ide o diétu, ktorá sa odporúča po 50. roku života, kde sa prejde na kozie produkty. Pred kozími produktmi sa realizujú ovčie produkty a kravské mliečne produkty sa nekonzumujú. Osoba, aby sa vyhla jojo efektu, prejde na kozie produkty trvalo a do konca života nedá žiadne mliečne produkty do úst. Iba výnimočne. Samozrejme, treba sa správať racionálne a v strave zostane 80 % srvátka a biologicky upravený vápnik.

Hladovky
V tomto prípade je to celkom jasné. Ide o drastickú formu hladovania, kde sa je minimálne a pije sa iba voda. Prípadne sa hladuje niekoľko dní. Tieto techniky chudnutia môžu poškodzovať organizmus a jojo efekt je poriadne silný, pokiaľ sa diétujúca osoba vráti ku klasickej strave.

Ďalšie oblasti pre diétovanie, ktoré Vás môžu inšpirovať. Využite zoznam slov a výrazov, ktoré súvisia s témou diéta, ozdravenie trávenia a vyživovania tela.
Technika úpravy stravy, Technika kaktusové prípravky, Technika prípravkov na utíšenie hladu, Technika vláknina a absorpcia, Technika gély na chudnutie, Technika spaľovače tukov, Technika likvidácia inhibítorov, Technika cvičenia, Technika sauna, Technika vibračný pás, Technika preliečenia pečene, Technika preliečenia pankreasu, Technika zničenia tukových buniek, Technika preliečenia mikroflóry, Technika masáže, Technika, ktorá neprinesie jojo efekt, Technika psychoterapie, Lieky na stíšenie pocitu hladu, Lieky na zabránenie trávenia tuku, Lieky na spaľovanie tuku za pohybu, Lieky na lekársky predpis, Lieky aplikované cez kožu, Lieky založené na detoxikácii a detoxikačné látky sa berú s jedlom, Vibračné pasy na chudnutie, Sauna a tepelné opasky, Ultrazvuk na likvidáciu tukových buniek, Liposukcia ako operačný systém likvidácie tuku, Operačná redukcia a zmenšenie žalúdka, Balónik do žalúdka, Sťahovací krúžok na žalúdočný vak, Masáž, Hladovanie, Delenie stravy, Poruchy metabolizmu, Starnutie a obezita, Obezita a spôsob života, Psychohygiena pri obezite, Silva obezita, Psychická závislosť na jedle, Riešenie obezity, aby neboli zničené tukové bunky a zablokovaná produkcia náhradnej chémie za hormonálne žľazy a enzýmy, Hnedý tuk, biely tuk, vodovitý tuk, Tukové bunky a ich fungovanie

Dobrý prehľad možností na chudnutie
http://www.apotheka.sk/article/155/obezita

Možnosti a logika chudnutia a prostriedky
http://www.edusan.sk/zdravoveda/zeny/obezita.htm

Zdroj foto: www.sxc.hu

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.