O imunite

Ide o systém v ľudskom tele, ktorý sa stará, aby ľudský organizmus nebol napádaný inými systémami a aby vo vlastnom systéme nevznikali nevhodné situácie. Prakticky ide o to, aby sa organizmus počas svojho života vedel dobre brániť voči nevhodným vírusom, baktériám a celkovo všetkým mikroorganizmom.

Teda správne fungujúci imunitný systém vie tolerovať určité druhy vírusov a mikroorganizmov v ľudskom tele a aj ich počty. Predpokladá sa, že v ľudskom tele sa nachádza až niekoľko kilogramov mikroorganizmov, ktoré imunitný systém musí rozpoznať a neničiť. A dôvod, prečo ich neničí je ten, že organizmus ich potrebuje napríklad k tvorbe biologického vápnika a biologického železa a aj iných prvkov.

Imunitný systém môžeme chápať aj ako kontrolný systém vlastného tela, ktorý stráži a dozoruje, čo bunky v ľudskom tele robia a či sa náhodou nedelia nevhodným spôsobom. Pokiaľ imunitný systém zistí, že niektorá bunka sa chová čudne, tak ju jednoducho zlikviduje, aby neškodila ostatným bunkám. Prípadne imunitný systém zlikviduje aj prestarnuté bunky, ktoré by sa mohli stať rizikové.


SAŠA PUEBLO PORADENSTVO
Pokiaľ chcete so mnou komunikovať,
pošlite mi e-mail na adresu:
sasapueblo@meditacia.sk
Pokiaľ chcete, aby som vašu žiadosť
spracoval rýchlejšie, tak prosím vyplňte si základný
dotazník – ten si nájdete tu:
https://cimax.sk/lieky/zakladny-dotaznik
Mojou snahou je odpovedať do jedného dňa.
Nasleduje bezplatné vypracovanie zdravotného profilu.

Pokiaľ sa chcem hlbšie venovať imunite vlastného tela, tak je potrebné si uvedomiť, čo tvorí imunitný systém. Patrí sem:
– kostná dreň vo vnútri niektorých kostí
– lymfatický systém a lymfatické uzliny
– lymfatická mriežka na povrchu ústnej dutiny, dýchacej trubice, žalúdka a tenkých a hrubých čriev
– nosná sliznica
– slzný systém očí
– žliazky pre ušný maz – príušné žľazy
– slezina
– slepé črevo na začiatku hrubého črevo
– detská žľaza v oblasti hrudnej kosti – stred hrudníka a to tesne pod kožou
– ženská žliazka v podbruší

Samozrejme mohli by sme ísť aj na hlbšiu úroveň, kde nájdeme biele krvinky rôzneho druhu a poslania. Iba okrajovo sa zmienim o rôznych druhoch bielych krviniek, ktoré sa tvoria v kostnej dreni a kódujú sa v malých telieskach okolo hrudnej kosti. Táto oblasť sa volá detská žľaza. V detstve je detská žľaza veľká ako srdce dospelej osoby. Neskoršie v dospelosti sa zmení na veľkosť pár fazuliek. Potom sú tu ešte menšie útvary a odborne sa volajú imunoglobíny a sú tak maličké, že môžu ísť do vnútra buniek a tam robiť poriadok. Túto oblasť vysvetlím podrobnejšie na inom mieste.

Imunitný systém má vlastne aj každá bunka a začína na bunkovej blane a ide do vnútra orgánikov v každej samotnej bunke. Napríklad bunka má v sebe mechanizmy na to, aby sa zničila pri svojom rozmnožovaní a delení, pokiaľ by bolo riziko vytvorenia mladej onkologickej bunky. Aj niektoré staršie bunky sú schopné sebadeštrukcie a prípadne volať biele krvinky, aby bunku zničili, pokiaľ je pre organizmus riziková.

Imunitný systém sa nachádza aj priamo v slinných žľazách, samotné žľazy sú schopné dezinfekcie potravy. A tak isto žalúdočné žľazy sú schopné dezinfekcie a podobné vlastnosti majú žlčové kyseliny z pečene, ktoré natekajú do tenkého čreva pod žalúdkom. A sem natekajú aj tráviace enzýmy z pankreasu – aj tieto majú dezinfekčné schopnosti. Aj bunky samotného hrubého čreva majú dezinfekčné schopnosti. A celkovo imunitná mriežka na povrchu dýchacej trubice, žalúdka, tenkého čreva a hrubého čreva je schopná reagovať tvorbou chemických látok na nevhodné mikroorganizmy, ktoré by chceli prenikať do ľudského organizmu.

Významná je schopnosť imunitného systému sa počas ľudského života prispôsobovať a upravovať podľa aktuálnych udalostí. Teda imunitný systém by mal fungovať primerane a to znamená ani letargicky alebo príliš agresívne. Osoba, ktorá mnoho rokov nemá žiadny zápal hrdla, nepozná chrípku ani angínu, tak asi bude mať neprimeranú a neadekvátnu imunitnú reakciu, ktorá môže viesť k tomu, že bude v tele zabíjať vhodné mikroorganizmy a aj vlastné zdravé bunky.

Opakom neadekvátnej imunitnej reakcie je nedostatočná imunitná rekcia, trvá niekoľko týždňov, kým sa daná osoba z vírusového ochorenia vylieči. Ideálne nastavená imunita je, keď vírusové ochorenie trvá dva alebo tri dni a dosť. Nedostatočná reakcia znamená, že celý imunitný systém reaguje oneskorene a príliš pomaličky a často treba brať napríklad antibiotiká. Imunitná reakcia sa môže oslabovať a viesť k chronickému oslabeniu až k zlyhaniu. Keď zlyhá imunita úplne, osoba musí žiť v sterilnom prostredí.

Napriek tomu, že človek môže mať trvalo neadekvátnu imunitnú reakciu, a teda je mnohonásobné predimenzovaná, aj tak nie je schopná zabrániť prieniku niektorých mikroorganizmov do tela. Napríklad to môže byť vírus HIV, ale aj vírusy prenášané kliešťom tzv. kliešťová encefalitída, papilomavírus ničiaci oblasť krčku maternice, alebo vírus herpesu. Teda treba si uvedomiť, že pokiaľ vírus alebo mikroorganizmus úspešne blokuje imunitnú reakciu alebo celý imunitný systém napadne, tak tento mikroorganizmus do tela prenikne. Samozrejme si poviete, či je možnosť HIV vírus z ľudského tela nejako dostať? V oblasti medicíny nepoznáme 100 % účinné riešenie. V oblasti alternatívnej medicíny je riešenie v tom, že treba na hmyze z horských lúk nájsť vhodné iné vírusy a HIV nimi zlikvidovať. Je tu aj iné atypické riešenie a toto riešenie vychádza zo skúsenosti, že človek môže mať v sebe HIV vírus a neškodí mu. A teda hovoríme, že takýto človek je prenášač. A tak treba hľadať spôsob, ako z človeka napadnutého vírusom HIV spraviť prenášača a nie obeť. Neznie to nijako morálne, ale ide o záchranu danej osoby. Pokiaľ je v tele nezvládnuteľný vírus, ktorý škodí, je do určitej miery šanca dostať škodiace mikroorganizmy do stavu iba hostiteľa a nie priameho škodcu. Takýto mikroorganizmus je v tele človeka, ale neškodí a opúšťa telo takéhoto človeka a škodí niekde inde. Samozrejme, tieto informácie nie sú vedecky overené, a teda sú iba skúsenosťou z praxe.

Verím, že po prečítaní týchto pár úvah dostanete dobrú predstavu, o čom je imunitný systém človeka. Pokiaľ chcete viacej, tak využite tu vyzbierané webové adresy do Wikipédie ako jedného z trvalých a stabilných zdrojov na internete o imunitnom systéme.

Imunitný systém
http://cs.wikipedia.org/wiki/Imunitn%C3%AD_syst%C3%A9m
http://sk.wikipedia.org/wiki/Imunitn%C3%BD_syst%C3%A9m

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.